Zakup obuwia dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

O tym jak ważny jest odpowiedni dobór obuwia dla dziecka, czy ogólnie dla człowieka, opisałem już TUTAJ. Ten wpis, będzie uzupełnieniem poprzedniego, dlatego jeżeli jeszcze nie czytałaś/łeś artykułu „Buty dla dziecka, a może lepiej będzie boso?” zachęcam do nadrobienia zaległości. Tymczasem, przejdźmy do głównej części.

Elastyczność

Producenci butów kuszą nas bogatą kolorystyką, zastosowaniem ekskluzywnych czy ekologicznych materiałów, oryginalnymi kształtami czy nowoczesnymi technologiami, których zadaniem jest wspieranie stopy podczas chodu. Niestety błędnie dla wielu to właśnie te parametry stanowią o wartości obuwia.
Wysoka elastyczność buta, głównie podeszwy, pozwala na swobodne ruchy stopy, które zachodzą w warunkach fizjologicznych podczas chodu boso. Sztywny but ogranicza ruchomość stopy osłabiając ją (mięśnie), a jednocześnie przeciążając ją (stawy).

Wkładka

Kolejnym ważnym elementem buta jest wkładka wewnętrzna. Na rynku dostępne są różne jej rodzaje, jednak dla zdrowej stopy, szczególnie w okresie rozwoju, wkładka powinna być płaska i cienka. Buty wielu znanych marek posiadają profilowaną wkładkę z uwypukleniem w rejonie łuku przyśrodkowego stopy. Łuk sam w sobie jest niczym innym jak napiętym ścięgnem. Podparcie tego ścięgna odciąży go, a więc będzie prowadzić do zmniejszenia napięcia w tym rejonie oraz „wiotczenia” tkanki. Ten sam mechanizm obserwuje się podczas chodu w sztywnych butach.

Podeszwa

Spoglądając na but od boku, można zauważyć, że podeszwa w miejscu placów, czyli z przodu, jest cieńsza, niższa niż z tyłu. Dzięki temu zamiast kłaść stopę płasko na podłożu, układamy ją w lekkim zgięciu, jak z niewielkim obcasikiem. Wcale nie jest łatwo znaleźć buty, które są idealnie płaskie – dla dorosłych takie obuwie nazywa się „zero drop”. Po raz kolejny, but z obcasikiem nawet pół centymetrowym nie jest fizjologią i może zaburzać pracę stopy.

Podsumowanie
  • but dla dziecka powinien być wysoce elastyczny, tak aby z łatwością zgiąć go w pół i wykręcić ruchem rotacyjnym,
  • wkładka powinna być płaska,
  • podeszwa również powinna być płaska, bez imitacji obcasa, czyli bez uniesienia pięty,
  • sztywny i wysoki zapiętek to MIT – but może być przed kostkę, a jeżeli dziecko już chodzi kilka miesięcy to może to być również but otwarty, np. sandał.

Wcale nie trzeba kupować znanych i drogich marek, aby mieć pewność, że but spełnia wszystkie wymagania. Niestety bardzo często cena wcale nie gwarantuje, że obuwie jest zdrowe i bezpieczne dla dziecka. Niejednokrotnie można znaleźć bardzo dobre buty w niewielkich cenach w zwykłych marketach. Znasz już na co powinnaś/powinieneś zwrócić uwagę podczas zakupu butów dla dziecka. Teraz wystarczy tylko poszukać, aby trochę zaoszczędzić i mieć pewność, że rozwój stopy Twojej pociechy nie zostanie zaburzony.


Photo by Andrew Itaga on Unsplash

Podobne wpisy