zabawka

Idealna zabawka dla leżącego niemowlaka – wańka-wstańka

Wańka-wstańka jest to zabawka, która swoje korzenie posiada w czasach PRL, gdzie przywożona była masowo z terenów ZSRR w latach 70. XX wieku. W dzisiejszych czasach zaczyna ponownie być popularna, choć już chyba nie tak jak 50 lat temu. Moim zdaniem, jest to zabawka idealna dla niemowlaka, który dużo czasu spędza leżąc na brzuchu. Wańka-wstańka może pełnić rolę zabawiacza lub motywatora, również dla niemowlęcia, które niechętnie leży na brzuszku.

Działanie „wstańki”

Budowa zabawki jest bardzo prosta. Kształtem przypomina gruszkę lub kręgiel. Jej dolna część jest znacznie cięższa od górnej, dzięki czemu kolebie się na boki i zawsze wraca do pionu. Na rynku dostępne są przeróżne formy i wzory. Dla fanów naturalnych rzeczy są też drewniane wańki-wstańki.

Niemowlę leżące na brzuchu zwykle po kilku chwilach zaczyna się nudzić. Wtedy nadciąga rodzic, który musi pozabawiać dziecko, aby wytrzymało trochę dłużej w tej pozycji. Wańka-wstańka może odciążyć rodzica. Dlaczego?

Zabawka idealna dla niemowlaka

Niemowlę, które jeszcze się nie przemieszcza skazane jest na zabawę tym co ma pod ręką. Zwykle wybiera spośród dwóch ulubionych zabaw:

  • gryzienie
  • rzucanie

Gdy wybierze pierwszą z nich, to i tak po krótkiej chwili zabawa przechodzi w nr 2, czyli rzucanie. Problem polega na tym, że jeśli rodzica nie ma obok, to nie ma kto odrzucić zabawki z powrotem „do mnie”. A kiedy zabawki pod ręką się skończą, to mamy wrzask.

Zasada działania „wstańki”, a mianowicie jej powrót do pionu w momencie odepchnięcia jest dużą zaletą. Oczywiście gdy dziecko rzuci lub mocno odepchnie zabawkę, to wstanie, ale z dala od niemowlaka. Mimo tego, wańka-wstańka jest świetną opcją dla leżącego kilkumiesięcznego dziecka.


Zdjęcie: Bildbeschreibung: Stehaufmännchen Quelle/Source: Eigenaufnahme/Self-made Fotograf/Photographer: Beni Dauth, Wongx Datum: 12. Februar 2006

Podobne wpisy