Przewodnik po osteopatii wisceralnej, T.Liem, M.Puylaert, T. Dobler – recenzja książki

„Przewodnik po osteopatii wisceralnej” to jedna z bardziej popularnych pozycji w zakresie terapii manulanej narządów wewnętrznych. Wydawnictwo MedPharm Polska jak zawsze nie zawodzi i ta książka (składająca się z dwóch tomów) utwierdza mnie w przekonaniu, że Polskie Wydawnictwo jest moim ulubionym. Nie przedłużając zapraszam do przeczytania tej krótkiej recenzji moimi oczami.

Spis treści

Cały Przewodnik został podzielony na dwa osobne tomy, w którym poznacie techniki pracy z każdym narządem wisceralnym. Każdy kolejny rozdział opisujący dany organ opiewa w część teoretyczną i część praktyczną.

Teoria

Część teoretyczna jest dosyć skromna w słowach (zależy też od rozdziału), lecz ten minimalizm nie umniejsza jakości. Poznacie między innymi najczęstsze dyfunkcje narządu, funkcje, połączenia biomechaniczne z innymi tkankami, unerwienie oraz dopływy i odpływy krążeniowe. Jako element przejścia między teorią, a praktyką uwzględniono również opisaną diagnostykę, jej cel, wynik. Techniki przeprowadzenia badania diagnostycznego stanowią drugą część rozdziału – praktykę.

Praktyka

Zależnie do organu oraz możliwości pracy wisceralnej w tym rejonie autorzy opisali, w mojej ocenie, bardzo dużą ilość technik manualnych. Techniki te dotyczą zarówno diagnostyki jak i terapii. Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że techniki wyglądają identycznie. Jest to specyfika subtelnej terapii osteopatycznej, która bywa równie spektakularna do obserwacji jak obserwacja rosnącej trawy czy schnącej farby. Mimo błędnego wrażenia, opisane techniki wyglądające podobnie zostały dobrze opisane, aby wykazać między nimi różnicę, które dotyczą celu terapeutycznego, rejonu kontaktu z ciałem pacjenta oraz sposobu wykonania. Dzięki temu każdy powinien odnaleźć techniki, które będą „pasowały” terapeucie.

Moje zdanie

Podsumowując tę pozycję mogę powiedzieć, że jest dość trudna. Mimo chęci przeczytania jej w całości, po pewnym czasie uznałem to za bezsensowne. Przewodnik po osteopatii wisceralnej jest rodzajem instrukcji obsługi albo atlasu z wieloma technikami i krótkimi opisami. Jest to książka, do której powinno się sięgać w danej sytuacji poszukując konkretnie CZEGOŚ.

Wiele wyciągnąłem z części teoretycznej dzięki temu, że nie była to moja pierwsza książka o tematyce osteopatycznej, choć i tak miewałem problemy ze zrozumieniem kilku kwestii. Warto przeczytać te części rozdziałów, aby wzbogacić swoją wiedzę i poznać podejście tych konkretnych autorów. Część praktyczna jest obszerna i zawiera na prawdę dużą ilość materiału, który trzeba przerobić praktycznie, aby zapamiętać.

Właśnie dlatego dwa tomy tejże książki warto mieć przy sobie w gabinecie, aby w odpowiednich momentach sięgać do niej niczym do instrukcji obsługi narządów wewnętrznych. Oczywiście polecam zapoznanie się z lekturą szczególnie praktykom, którzy mają już coś w głowie, ale potrzebują wzbogacić swój warsztat praktyczny. Dla początkujących książka może okazać się trudna, lecz na pewno posłuży wiele lat. Wraz z tym czasem będzecie odkrywać jej zakamarki zdobywając kolejne umiejętności.


Na stronie MedPharm Polska możesz skorzystać z kodu zniżkowego „fizjoslawek15” dającego 15% rabat na książki wydawnictwa MedPharm.

Inne recenzje:

Podobne wpisy