Osteopatia wisceralna i położnicza, C.A. Stone – recenzja książki

Wydawnictwo MedPharm Polska to jedno z wiodących źródeł specjalistycznej, medycznej literatury w języku polskim. Książka „Osteopatia wisceralna i położnicza”, której autorką jest Carolina A. Stone przeznaczona jest głównie dla fizjoterapeutów oraz osteopatów, choć Ci pierwsi mogą odnaleźć niemałą trudność w pełnym jej zrozumieniu.

Subiektywna recenzja książki

Osoby, które swoją przygodę z tematyką osteopatyczną zaczynają od tej publikacji sporo się natrudzą, aby przełknąć wiedzę, którą karmi autorka. Jednak informacje zawarte w książce zdecydowanie wynagradzają.

W książce nie znajdziemy zdjęć sekcyjnych, ale bardzo dokładne i czytelne ilustracje obrazujące anatomię danego narządu wraz z jego połączeniami do innych struktur. Obrazy te stanowią wystarczającą odnośnie w zrozumieniu połączeń tkankowych w ciele, ułatwiając zrozumienie procesów diagnostycznych oraz terapeutycznych opisanych w poszczególnych rozdziałach.

Spis treści

Krótkie wprowadzenie na samym początku wyjaśniające podstawy koncepcji pracy osteopatycznej z pacjentem zostało zwarte do minimum, aby przekazać najważniejsze informacje potrzebne czytelnikowi, któremu metodyka ta jest obca. Następnie autorka zabiera nas w podróż po układzie wisceralnym z podziałem na poszczególne jego układy. Każdy z nich został podzielony na przybliżenie anatomii regionu (zarówno pod kątem tkanek miękkich jak i unaczynienia z unerwieniem), interakcji somatycznych i wisceralnych oraz fizjologii zachodzących w nim procesów, aby następnie opisać proces diagnostyczny wraz z terapeutycznym. Ta ostatnia część wsparta jest fotografiami przedstawiającymi chwyty konkretnych technik.

Przykłady z gabinetu

W książce zostały zawarte rónież przykładowe przypadki z życia terapeuty wisceralnego. Wywiad, diagnostyka i terapia. Jest to bardzo pomocne, aby usystematyzować dotychczas zdobyte informacje. Oczywiście należy pamiętać, że każdy przypadek jest inny, jednak czyjaś historia terapii czasem może okazać się bezcenna.

Moja opinia

Każdy rozdział tworzy mały poradnik, do którego można wracać w każdej chwili i doszukiwać się lepszego zrozumienia problemu. Osobiście często wracam do wybranych rozdziałów, bo zwykle potrzebuję czasu, aby przetworzyć wiedzę, szczególnie tak skoncentrowaną i konkretną jak w tej książce. Między innymi dlatego, Osteopatia wisceralna i położnicza leży na biurku w moim gabinecie.

Autorka pewnie i w sposób bardzo konkretny tłumaczy poruszaną tematykę, stąd osoby doświadczone w pracy z pacjentem z problemami wisceralnymi szybciej odnajdą się pośród kolejnych akapitów.

Z uwagi na szerokość problematyki terapii wisceralnej, wydaję mi się, że autorka porusza tylko wybrane aspekty specyfiki tej pracy z pacjentem. Mimo tego, dla mnie jest to wystarczające, ponieważ jest to moja pierwsza przygoda z terapią wisceralną. Wszystko jest wytłumaczone w sposób jasny i klarowny, choć niejednokrotnie zdarzało mi się googlować niektóre rzeczy, których autorka nie wytłumaczyła. Jak już wspominałem książka ta nie jest dla początkujących, a więc zrozumiałe jest, że pewne podstawowe terminy zostały pominięte. W przeciwnym razie, musiałoby powstać kilka tomów zamiast jednego podręcznika.

Diagnostyka oraz leczenie opisane w książce mówią o terapii pacjentów dorosłych, mimo tego byłem w stanie przełożyć sobie konkretne, interesujące mnie rzeczy na moją praktykę gabinetową. Precyzyjne wytłumaczenie technik i anatomii wystarczyło, abym pomimo szczątkowej wiedzy osteopatycznej był w stanie ją zrozumieć w stopniu podstawowym.

Podsumowanie

Osteopatia wisceralna i położnicza to książka warta uwagi dla każdego terapeuty zainteresowanego tą tematyką. Wiedza zawarta pośród linijek dla niektórych będzie stanowić uzupełnienie informacji, a dla innych może okazać się cenniejsza niż niejeden kurs czy szkolenie.


Na stronie MedPharm Polska możesz skorzystać z kodu zniżkowego „fizjoslawek15” dającego 15% rabat na książki wydawnictwa MedPharm.

Inne recenzje:

Podobne wpisy