Pozycja w jakiej śpi wcześniak może wpływać na jego zdrowie

Na pewno każdy rodzic „wcześniaka” przynajmniej słyszał o nagłej śmierci łóżeczkowej (Sudden Infant Death Syndrome, SIDS). Powszechnie znane są metody zapobiegania SIDS, w tym stosowanie odpowiednich pozycji do spania. Mówi się, że pozycja supinacyjna, czyli na plecach, zmniejsza ryzyko wystąpienia SIDS u niemowlęcia. Wydaje się to oczywiste, ze względu na brak możliwości zatkania ust czy nosa w tej pozycji. Ale czy SIDS to jedyny czynnik zagrażający „wcześniakowi” oraz jaki wpływ ma pozycja podczas spania na inne parametry?

Dziecko przedwcześnie urodzone potocznie nazywane wcześniakiem narażone jest na ogrom czynników mogących zagrozić jego zdrowiu i życiu. Z uwagi na zbyt wczesne przyjście na świat, wcześniaki rozwijają się w nienaturalnym środowisku. Niedojrzały układ nerwowy czy niektóre narządy pozbawione są fizjologicznych warunków, w których się rozwijają, a mały człowiek musi stawić czoła temu wyzwaniu.

Wiele badań z ostatnich kilku lat opisuje pozytywny wpływ pozycji pronacyjnej, czyli na brzuchu, podczas snu u niemowląt przedwcześnie urodzonych. Okazuje się, że spanie na brzuchu znacząco poprawiało jakość snu oraz parametry życiowe „wcześniaków” w porównaniu do spania na plecach. Niemowlęta spały dłużej bez wybudzenia, rzadziej wybudzały się ze snu, zmniejszyła się częstotliwość występowania bradykardii i spadku saturacji, zmniejszył się czas trwania spadku saturacji oraz poziom kortyzolu, poprawie uległo natlenienie tkanki mózgowej i częstotliwość oddychania. W jednym z badań zauważono, iż spanie na brzuchu zwiększyło ilość bezdechów centralnych jednocześnie zmniejszając ilość bezdechów obturacyjnych.

Wielu autorów wykazuje zgodność co do korzyści wynikających ze stosowania pozycji pronacyjnej podczas snu wcześniaków. Obserwowano poprawę parametrów oddechowych, krążeniowych oraz jakości snu. SIDS czy zaburzenia krążeniowo-oddechowe stanowią poważne zagrożenie zdrowia i życia „wcześniaków”, niestety procedury zapobiegające tym wydarzeniom są zgoła odmienne. Jak to bywa w nauce, a szczególnie w medycynie – potrzeba dalszych badań w tym temacie, aby usprawnić instrukcje prewencyjne.


Piśmiennictwo:

1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16818554
2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31691829
3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31615310
4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4103944/

Photo by Bastien Jaillot on Unsplash

Podobne wpisy