Rozmiar mózgu – nowe doniesienia

Każdy rodzic wie jak ważne są pomiary obwodu głowy dziecka oraz odnoszenie tego do wyznaczonych norm poprzez siatki centylowe. Inna kwestia to czy ta procedura z 1970 roku ma sens we wszystkich przypadkach, ale zostawmy ten wątek na inny raz. Tym razem, przybliżę Ci wnioski pochodzące ze świeżutkiego artykułu, w którym opisano przebieg badań nad lepszym poznaniem rozwoju mózgu.

Różnice międzypłciowe

Amerykańscy naukowcy przeanalizowali 1067 skanów mózgu (rezonansem magnetycznym) od 505 zdrowych dzieci w wieku od 13 dni do 18 lat. Jako pierwszy parametr wzięto pod lupę ogólny rozmiar mózgu, która jak się okazało różni się międzypłciowo. Otóż, chłopcy posiadają większe mózgi niż dziewczynki, lecz rozmiar kluczowych struktur mózgowych oraz zdolności neuropoznawcze nie wykazują różnic. Z dotychczasowych badań wiemy, że rozmiar mózgu nie ma nic wspólnego z poziomem inteligencji, dlatego nowe doniesienia naukowców wzbogacają wiedzę na temat różnic w rozwoju mózgu.

Kolejny zbadany aspekt dotyczył płynu mózgowo-rdzeniowego i tutaj nie odnaleziono różnic między chłopcami, a dziewczynkami. Jednak bardzo ciekawym odkryciem było rozpoznanie stosunku między rozmiarem mózgu, a ilością płynu mózgowo-rdzeniowego, który jak nazwali badacze był „uniwersalny”. Chodzi o to, że bez względu na wiek czy płeć stosunek ten był stały, co ładnie podkreśla w jak wspaniały sposób zbudowana jest ludzka maszyna.

Płyn mózgowo-rdzeniowy pełni ważną rolę, przede wszystkim chroniąc mechanicznie (przed urazem) oraz chemicznie (regulując skład chemiczny płynów ustrojowych, oczyszczając z toksyn) cały układ nerwowy.

Po drugim roku życia lewy płat skroniowy, który między innymi odpowiedzialny jest za funkcje mowy, języka, jest zdecydowanie większy od prawego. Aktywacja płatów skroniowych, która zmienia się wraz z wiekiem podczas rozumienia mowy, opisałem wcześniej TUTAJ. Hipokamp, który znajduje się w pobliżu płatów skroniowych wraz z rozwojem dziecka stawał się większy po stronie prawej. Bardzo często zaburzenia strukturalne hipokampu powodują napady padaczkowe u dzieci, dlatego poznanie jak rozmiar tego fragmentu mózgu rozwija się od dziecka, aż do dorosłości pomoże lekarzom w lepszym i bardziej precyzyjnym diagnozowaniu chorób.

Podsumowanie

Jeśli jesteś osobą, która lubi takie ciekawostki naukowe, szczególnie dotyczące naszego organizmu, to zapewne dobrze spędziłeś ostatnie kilka minut czytając mój wpis. Jeżeli jednak było to twoje pierwsze spotkanie z neurofaktami, to uwierz, że te doniesienia pozornie wydają się niewielke. Pomimo XXI w. nadal wiemy stosunkowo mało o nas samych, a każde kolejne doniesienie przybliża m.in. medyków do lepszego diagnozowania i leczenia.


Źródło:

Peterson MR, Cherukuri V, Paulson JN, Ssentongo P, Kulkarni AV, Warf BC, Monga V, Schiff SJ. Normal childhood brain growth and a universal sex and anthropomorphic relationship to cerebrospinal fluid. J Neurosurg Pediatr. 2021 Jul 9:1-11. doi: 10.3171/2021.2.PEDS201006. Epub ahead of print. PMID: 34243147.

Podobne wpisy