Lękliwość niemowląt połączona z bakteriami jelitowymi

Jedne niemowlęta są bardziej lękliwe, częściej się wzdrygają lub po prostu bardziej reagują płaczem na nagły bodziec w porównaniu do innych rówieśników. Naukowcy znów zrobili krok bliżej zrozumieniu tego fenomenu tym razem łacząc reakcje na strach z mikrobiomem jelitowym, czyli ze środowiskiem bakterii w naszych jelitach. Pisałem już wielokrotnie na temat znaczenia flory bakteryjnej jelit w przypadku ciąży i zdrowia mamy oraz dziecka. Zapraszam do kolejnej części tej bakteryjnej przygody…

Mechanizm zwierzęcy

Myślą przewodnią badaczy było znalezienie nowego sposobu oceny rozwoju neurologicznego dzieci. Wzięto pod lupę reakcje na strach, ponieważ to właśnie specyficzne reagowanie na silne emocje pomaga oszacować zdrowie mentalne, a w niektórych przypadkach przewidzieć ryzyko wystąpienia zaburzeń psychicznych. Reakcja na strach jest naturalnym mechanizmem obronnym człowieka, aby jako zwierzę potrafił rozpoznawać zagrożenie. Jednak jeśli dziecko nie potrafi wyzbyć się lęków w bezpiecznym środowisku, może w przyszłości być bardziej podatne na lęki czy depresję.

Procedura badawcza

Zbadano 30 niemowląt, a procedura badawcza została zaprojektowana tak, aby być jak najbardziej obiektywną. Między innymi, wszyscy badani byli karmieni piersią oraz nie byli poddani antybiotykoterapii, co mogłoby znacząco zaburzyć jakość flory jelitowej. Do oceny wspomnianych bakterii pobrano próbki kału niemowląt. Reakcje na strach obserwowano, gdy do pokoju badawczego wchodziła nieznana osoba w masce klauna.

Zauważono sporą korelację między jakością mikrobiomu jelitowego, a siłą reakcji na strach dzieci. Niemowlęta z nieregularnym, gorszym stanem bakterii w jelitach w wieku 1 miesiąca, silniej reagowały lękiem w wieku 1 roku.

Nieregularny stan bakterii opisano jako skupiska zdominowane przez małą ilość bakterii.

W wieku 1 roku dzieci, które silniej reagowały na stres miały większą ilość „złych” bakterii, a mniejszą tych „dobrych”. Po szczegóły zapraszam chętnych na sam dół, gdzie znajdziecie odnośnik do pełnego opisu badania, ale uprzedzam, że jest bardzo ciężkostrawne.

Rozmiar tkanki mózgowej

Dodatkowo jako ciekawostkę dodam, że naukowcy również zbadali tkankę mózgową dzieci rezonansem magnetycznym i ponownie znaleźli związek ze stanem flory bakteryjnej. Wyniki pokazały, że dzieci silniej reagujące lękiem posiadają większe ciało migdałowate, które jako jeden z elementów układu limbicznego odpowiada za podejmowanie szybkich reakcji, często w odpowiedzi na zagrożenie. Większy rozmiar ciała migdałowatego w wieku 1 roku życia jest wyznacznikiem zwiększonego ryzyka wystąpienia lęków w późniejszym wieku.


Źródło:

Carlson, A.L., Xia, K., Azcarate-Peril, M.A. et al. Infant gut microbiome composition is associated with non-social fear behavior in a pilot study. Nat Commun 123294 (2021). https://doi.org/10.1038/s41467-021-23281-y

Photo by James Lee on Unsplash

Podobne wpisy