Regularne ćwiczenia wykonywane w ciąży – wpływ na potomstwo

Naukowcy z Washington State University udowodnili, że reguralne wykonywanie ćwiczeń w trakcie ciąży stymuluje do wytwarzania brązowej tkanki tłuszczowej u rozwijającego się płodu. Brązowa tkanka tłuszczowa określana jest mianem „dobrego tłuszczu”, ponieważ jej zasoby w organiźmie pomagają w ogrzewaniu ciała. Kiedy jest nam zimno dochodzi do spalania zmagazynowanej tkanki i produkcji energii, czyli ciepła. Dla kontrastu biała tkanka tłuszczowa w nadmiarze powoduje otyłość i jest znacznie trudniejsza do spalenia w porównaniu do swojej „kuzynki”.

Badania na myszach

Prowadząc eksperymenty na myszach badacze odkryli, że potomstwo samic, które ćwiczyły każdego dnia będąc w ciąży różniło się od osobników nietreningowych. Dzieci myszek trenujących miały zdecydowanie lepszy stosunek brązowej tkanki tłuszczowej do masy ciała, ale również spalały szybciej biały tłuszcz, aniżeli grupa kontrolna. Co ciekawe potomstwo matek, które ćwiczyły jadło więcej od reszty, jednocześnie prezentując mniejszy przyrost masy ciała.

Wcześniejsze badania wykazały, że otyłość matki podczas ciąży jest głównym czynnikiem genetycznym przenoszonym na potomstwo predysponującym do otyłości oraz zachorowania na cukrzycę typu II. Oba badania wykonane były na myszach, a więc nie można przenieść ich w stosunku 1 do 1 na człowieka, lecz mimo to wyniki podkreślają znaczącą rolę treningu czy nawet lekkich form ćwiczeń w trakcie ciąży.

Źródło:

1)https://neurosciencenews.com/pregnancy-exercise-obesity-16201/?fbclid=IwAR0xmv4Suw6IFZ2KEJxDmvX3xlvbh19z44E9sGn53kDTJFuwp5t2hLnHvY4

Photo by Lindsey Saenz on Unsplash

Podobne wpisy