Klatka piersiowa w ujęciu osteopatycznym, J.P. Barral – recenzja książki
Subiektywna ocena książki
Pierwsze myśli, który pojawiały mi się w głowie podczas czytania książki J.P. Barrala, to wrażenie jakbym czytał zaawansowaną wersję klasycznej anatomii Bochenka. Tutaj informacje anatomiczne podane są zdecydowanie bardziej praktycznie z dodatkowym wyszczególnieniem na ilustrowanych obrazkach. Po za tym książka posiada bardzo bogato rozpisany dział terapeutyczny, gdzie opisane i pokazane są techniki manualne. „Klatka piersiowa w ujęciu osteopatycznym” napisana jest dość krótko w porównaniu do innych pozycji osteopatycznych, lecz mimo tego nie odstaje w żadnym stopniu jakościowo. Wiedza przekazana zwięźle i na temat również znajduje swoich zwolenników, a tę pozycję można śmiało nazwać mianem poradnika.
Teoria
Anatomia, połączenia między tkankami (mięśnie, powięzi, nerwy, naczynia, kości), fizjologia, unerwienie, ukrwienie i funkcja. Całkiem sporo, lecz każdy podrozdział dotyczący danej struktury zawiera krótko opisane wyżej elementy. Nie ma tutaj lania wody, a jedynie same konkrety.
Praktyka
Aspekty praktyczne tej książki można podzielić na część diagnostyczną i część terapeutyczną. Autor podaje kilka prostych testów do oceny wymienianych struktur związanych z klatką piersiową, a w następnym rozdziale opisuje techniki manualne mobilizujące wcześniej zbadane tkanki. Rysowane ilustracje wystarczająco szczegółowo prezentują każdą technikę, a krótki opis zawiera konkretne szczegóły. Dodatkowo podczas poruszania kwestii związanej z daną strukturą opisano również najczęstsze dolegliwości występujące w tym rejonie co daje czytelnikowi możliwość lepszego zrozumienia sensu opisywanej później terapii.
Moja opinia
Mimo tego, że książka została napisana dość skromnie, to można z niej wiele wyciągnąć i wykorzystać w gabinecie do pracy z pacjentem. Zarówno część teoretyczna jak i praktyczna jest w stanie wzbogacić wiedzę nawet doświadczonego terapeuty. Jest tak z dwóch względów. Po pierwsze, zawsze można dowiedzieć się czegoś nowego lub przypomnieć sobie coś ważnego czytając to ponownie. Po drugie, każdy autor posiada swoje specyficzne podejście do omawianych zagadnień. Technik manualnych czy sposobów pracy z pacjentem jest tak wiele, że każdy może (a nawet powinien) wybrać dla siebie takie, jakie mu odpowiadają i, w których czuje się najlepiej. Właśnie dlatego dobrze jest czerpać wiedzę od różnych, wielkich autorów.
Ciężko mi określić czy jest to książka dla początkujących, czy może dla bardziej zaawansowanych fizjoterapeutów, osteopatów. Z jednej strony autor napisał książkę w bardzo prosty sposób, a z drugiej strony tematyka sama w sobie jest dosyć skomplikowana przez co, niektóre sformułowania, teorie czy uproszczenia autora, dla niektórych mogą być oczywiste, a dla innych być całkowitą nowością. Mimo wszystko uważam, że książka jest dla każdego, a gdyby dla kogoś informacje w niej zawarte okazały się ciężkostrawne, to zawsze można przeczytać ją kilka razy wraz ze zdobywanie dalszego doświadczenia.
Na stronie MedPharm Polska możesz skorzystać z kodu zniżkowego „fizjoslawek15” dającego 15% rabat na książki wydawnictwa MedPharm.