Kontakt „skóra do skóry” pomiędzy ojcem, a dzieckiem

Kontakt „skóra do skóry” (skin-to-skin contact, SSC) matki z dzieckiem pozytywnie wpływa na rozwój mózgu niemowlęcia… ale jak wpływa SSC pomiędzy ojcem, a niemowlęciem? Wiele jest badań, artykułów na temat roli dotyku matki z dzieckiem. Wiedza ta jest fundamentem do np. kangurowania noworodków, szczególnie tych narodzonych przedwcześnie.

Aktywacja kory mózgowej

Doniesienia naukowe informują o znacznej aktywacji lewego płata czołowego mózgu u dzieci, które były „kangurowane” oraz o zwiększeniu stężenia oksytocyny, jednocześnie ze spadkiem stężenia kortyzolu u dziecka, zarówno jak i u matki. Lewy płat czołowy odpowiada funkcjom poznawczym i umiejętności kontroli emocji. Natomiast oksytocyna jest hormonem bliskości, przywiązania, potocznie nazywana hormonem miłości, a kortyzol jest hormonem stresu. Widać zatem ogromne znaczenie bliskiego kontaktu SSC, pomiędzy mamą, a jej dzieckiem. Po przeczytaniu kilku artykuł nasunęły mi się pytania: co z ojcami? jaki wpływ ma dotyk ojca z dzieckiem i czy różni się od SSC matki?

Ojcowski skin to skin contact

Niewiele jest informacji naukowych w tym zakresie, a większość z nich podsumowanych jest słowami „dalsze badania potrzebne są do pełnego zrozumienia”. Wyniki jednak wskazują na to, że ojcowie również mogą „kangurować”, a ich rola w tej czynności jest znacząca. Poparto tym samym obserwacje kliniczne, że SSC pomiędzy ojcem, a niemowlęciem łagodzi ból niemowlęcia i wspomaga przywiązanie w linii ojciec-dziecko.

Wielu ojców unika bliskiego kontaktu z dzieckiem szczególnie z noworodkiem z uwagi na lęk przed zrobieniem dziecku krzywdy, bądź po prostu nie odczuwają takiej potrzeby. Chciałbym, aby powyższe streszczenie pomimo niewielkich odkryć naukowych, stanowiło motywację dla ojców do nawiązania bliższego kontaktu ze swoimi niemowlakami, a zwłaszcza kontaktu skóra do skóry, który jest niezwykle ważny. Odpowiednio zbudowana relacja rodzicielska zaowocuje w przyszłości i stworzy z Was nie tylko rodziców, ale i przyjaciół.

Piśmiennictwo:
1. https://neurosciencenews.com/baby-skin-contact-15984/…
2. https://trialsjournal.biomedcentral.com/…/10.1186/s13063-01…

Photo by Liane Metzler on Unsplash

Podobne wpisy